A match horgászathoz mindenképpen peremorsóra van szükségünk.Az sem mindegy, hogy milyenre!A match orsók kis vagy közepes méretűek.Fontos az áttételük is: mivel gyakran dobjuk és húzzuk vissza a szereléket, ezért 1:5 áttételű orsónál ne adjuk alább, de az 1:6 és az 1:7 áttételő orsók biztosítják a gyors horgászatot.A nagy áttételnek folyóvizen mutatkozIK meg az arany oldala, mert itt nem úsztathatunk tetszőleges hosszban lefelé.Továbbá jól jön a nagy áttétel akkor is ha rendkívül akadós terepen horgászunk, mert kihúzásnál hamar a felszínre tudjuk emelni készségünket.
Másik nem elhanyagolható szempont.A csapágyak.Tőlük függ az orsó voltaképpeni élettartama.Minél több csapágy van benne, annál jobban bírja a strapát.
Egy matchorsónak a fékrendszere legyen rendkívül kifinomult, mivel könnyű szereléssel horgászunk, akár nagy halakra is.Jó ha a féket legalább 720 fokos szögben el tudjuk fordítani.Választhatunk első- vagy hátsófékest, de ha igazán precíz féket akarunk, akkor inkább az elsőfékeset használjuk.(én jobban szeretem a hátsófékeset, mert kényelmesebb a kezelése, és így szerintem jobban kiegyensúlyozott az orsó, tehát a bot is).
A felkapókar legyen könnyen átváltható, de ne annyira, hogy egy kis rezdülésre is már visszacsapódjon.A zsinórvezető gyűrű legyen sima bevonatú, ne roncsolja a damilt.
A jobb orsókat általában 2-3 dobbal szállítják.Mindegyik dobra tekerjünk zsinórt (különböző vastagságúakat), mert így jól tudunk majd variálni, de használjuk is őket mert elöregednek és dobhatjuk is őket ki.
A hajtókar legyen kellemes tapintású és jó ha egy kicsit meg van hosszabbítva, melynek végén súly található, mert így gyorsabban tudjuk a zsinórt csévélni.
A könnyebb szállíthatóság kedvéért a hajtókar legyen összecsukható, a dob irányába hajlítható.
Végöl pedig vizsgáljuk meg az anyagát, ne műanyag, hanem fém borítása legyen (szerintem), és ne lötyögjön rajta semmi, simán egyenletesen fusson. |