Gubancgtl, feeder kosr
A gubancgtl kivlasztsnl knnyebb dolgunk van.A gubancgtl szne a legtbb esetben fekete, de kaphat szntelen, zld s barna vltozatban is, ez utbbiak drgbbak.Taln nem is a szne a legfontosabb, hanem a gubancgtl anyaga.A j gubancgtl lgy, hajlkony, nem sorjs a kt vgnl.Ezt azrt fontos megnzni, mmert vkony zsinrunk nagyon srlkeny.Nem prtolom azokat a megoldsokat sem, amikor ollval elvgjuk a feeder boom-ot, mert legtbb esetben a manyagcsnek le marad.A tkletes mret a 15-20 cm.Grbe vagy az egyenes megolds j?Tulajdonkppen mindegy, a lnyeg az, hogy a gubncgtln lv karabinert tar gyngy legyen a cshz ragasztva.Ezenkvl egy vkony gumicsdarabbal (szelepgumi is j, de ltalban az eredeti csomagban is tallunk), megtudjuk akadlyozni, hogy az etetanyaggal megtmtt feeder kosr slynl fogva lecssszon a csvn.A kosarat tart karabiner akasztrsze befel nzzen, melyet rdemes mr a megvsrlsa utn egy csrs fogval behajltani.Ezt azrt kell megtenni, mert kosarunk knnyen elreplhet dobs kzben.
Ahny hz, annyi feeder kosr.Van aki a manyag szgletes kosarat szereti, van aki a kerek drt kosarat.Msok a csontikosrra esksznek.A legjabb feeder specialistk az ergumival szerelt rakta kosarat favorizljk.Az alkalmazott horgszmdszernek, krlmnyeknek megfelelen kell mindig kivlasztani a legidelisabb kosarat.Ezrt jobb, ha valamennyi tpust kszleten tartjk a horgszldjukban.
Horog
A horog szintn nagyon fontos alkoteleme felszerelsnknek.A lnyeg, hogy jminsg acl horgot hasznljunk, mely rendkvl hegyes (japn horgok), rugalmas, nem nylik szt knnyen terhels alatt.Fontos jellemzje, hogy a horog hegye teljesen egyenes legyen (ne forduljon befel), azonnal szrja meg az rdekld szjt.Nem mondok mretet, mert ahny horoggyrt, annyifle mret.A lnyeg az, hogy kt szem csemegekukorica frjen fel r, esetleg le is tzhetjk pr csontival.A legnagyobb horogmrkk a HAYABUSA, GAMAKATSU, OWNER, DRENNAN, KAMASAN, MUSTAD, VMC vlasztkban mindenki megtallhatja a szmra megfelelt.
Feeder botvillk, vilgtpatron
A hts botvillk kzl a legknyelmesebb a pillang alak botvilla.Ez azrt nagyon praktikus, mert knnyen beletallunk a bottal, ami sttben klnsen elnys.
Az els botvillk kzl tbbflt lehet hasznlni.Nappal nagyon kedvelt vltozat a ikcakkosbottart.Ez azrt j, mert knnyen letehetjk a botot, a bot helyt vltoztatva a cikcakkokban kispannolhat a zsinr, ugyanakkor a hal nem tudja olyan knnyen lekapni a botot a villrl.
Ennl mr csak egyetlen jobb vltozat van, az n. nakaszts bottart.Ennek a bottartnak csak a neve hangzik MOHOSZ-szablyzat ellenesnek.A grgs bottartt a vz skjra merlegesen kell leszrni.Kaps sorn a grgbe helyezet feederbot-spicc elkezd hajolni.Ezt kveten elindul a grg, mikor a mozgsi plyja vgre rt, megakad, ezzel egyidejen bevgva a halnak, mely megugrik.Ekkor lp mkdsbe a nyeletfk, gy halunk tud rohanni a nylt vz irnyba, rosszabb esetben az akad fel.
A puha talajba knnyedn leszrhatk a menetes szrak, melyekbe brmely bottartt rgzthetjk.Amennyiben kemny a talaj (beton, sder), vagy stgen horgszunk, rendkvl praktikusak a hromlb teleszkpos bottartk, melyeknek a magassga tetszs szerint vltoztathat.
Mivel a feeder horgszat sorn elg gyakran kell a kosarat megtlteni etetanyaggal, ezrt tancsos olyan csaliz bottartt venni, melyet brmilyen krlmnyek kztt leszrhatunk s stabilan tartja a botot a szerels, s csalizs idejn.
A j vilgtpatron 4,5 mm, norml mret s zld szn.Ez a szn lthat jjel a legjobban, ez frasztja a legkevsb a szemet s ez kaphat a legtbb horgszboltban.Egyetlen j tancs, mindig tbbet vegynk egyszerre, mert ha vletlenl lejrtat kapunk, csak a szentjnosbogarakban bzhatunk, megfogni pedig ket piszok nehz.Ha netn sikerl, sokkal nehezebb SIC szalaggal odaragsztani a vkony feeder spicchez, mint a vilgtpatront.Meg lehet prblni, biztosan olcsbb megolds.A vilgtpatron tart remek tallmny, de ritkn lehet olyan mrett tallni, mely nem forog el a vkony feeder spiccen.Minden esetben vigyk magunkkal a spiccet s prbljuk r.
Merthl
Pontyozs sorn viszonylag nagytest halakat kell megszkolni gyorsan s biztonsgosan.A vkony zsinrral s bottal nem lehet erltetni a halat s nem biztos, hogy elrontott merts utn jabb lehetsgnk nylik.Ezrt kell nagykvj (60-70 cm), alumnium teleszkpos nyel, lecsukhat fej mertt hasznlni.Fraszts kzben nyugodtan betolhatjuk a mertt a vzbe s a halat fel vezetve knnyen szkolhatunk.
A folyvzi mrnzs, paducozs, jszozs sorn olyan 3 mteres teleszkp versenyfej mertt kell bevetni, melyen a hl lyukmrete minimum 4 mm.Az ennl kisebb lyuktmrvel rendelkez hlfejet nem lehet kiemelin a vzbl, ers sodrs esetn mg akr ki is tpheti keznkbl.
A megfogott halat sem mindegy, hogy miben troljuk.A pontyokat pontyzskban a legknyelmesebb, melynek mretei min. 80-100 cm, mg a keszegflket rdemes verseny haltartban pihentetni, idelis mret a 2,5-3 m hosszsg 5-6 kariks versenyhlk. |