Ebben a részben szeretnék egy horgászfelszerelést összeállítani kezdőknek, ami egy match szerelékből fog állni.
Alapdolgok:
-engedély: ezt vegyük me elsőnek, mert ha nincsen akkor az egész vadiúj felszerelésünket elkobozzák.
-horgászláda: kezdőknek elég egy közepes méretű láda, fontos hogy sok praktikus rekesze legyen.
-szék: senki sem szeret 2-3 órán keresztül folyamatosan állni.A szék lehet háttámlás vagy sem, de a hobbihorgászok tartsák szem előtt a jó szállíthatóságot.
-haltartó: ha netán fogunk is valamit, azt valamiben tárolni is kell.Kisebb dévér vagy küszöknek elég az összehúzható szájjal ellátott zsákszerű haltartó.
-horogtartó doboz: az éppen használaton kívüli horgokat ebben tartjuk.Okos ötlet ha mágnesezettet veszünk, mert így biztos nem fogunk egy horgot sem elveszteni.Én a horogtartóban nem csak horgokat hanem karabinereket, forgókapcsokat is tartok.
-merítőszák: a hal már megvan.Tételezzük fel, hogy egy fél kiló körüli dévért fogtunk.Ne emeljük ki a partra csak úgy, mert az se szerelékünknek, se pedig a halnak nem tesz jót.
-etetőanyag keverő vödör: megteszi egy egyszerű műanyag vödör is, nem kell rögtön az ezer forintos horgászboltokban kapható márkajelzéssel ellátott vödrökre gondolni.Az etetőanyag nem lesz vonzóbb ha márkásban kutyuljuk!
-élőcsali tartó doboz: 2 fajtára van szükségünk, egy csontisra és egy gilisztásra.A csontis teteje legyen fémhálós, alevegő könnyen áramolhassan rajta, agilisztásé legyen nagyobb, a teteje műanyagból készüljön, apró lyukakkal ellátva.
-bottartó zsák: célszerű már a kezdésnél 2 vagy 3 részeset venni, hiszen egy idő múlva úgyis sok botunk lesz.Egy 3 részes még egy horgászládát is befogad.
-előketartó: ezen tároljuk már felkötött horgainkat.Érdemes egyszerre akár 5-6 előkét is rajta tartani, sose lehet tudni mikor lesz rá szükség.
-botletűző: szereléskor ebbe tesszük botjainkat, így azokat nem kell a földön szerelnünk.
-kis ásó: nem hoztunk magunkkal gilisztát?Sebaj, ássunk magunknak a vízparton!
-horogkiszedő: a hal mélyen lenyelte horgunkat?Ilyenkor van szükség erre a kis ügyes szerszámra.Aki jól kezeli, annak sose marad benn a hal gyomrában a horoga.Célszrű műanygot venni, mert az úszik a vízen.Én emiatt már nem egy fém herkentyűt vesztettem el.
-gubancololdó: lényegében ez egy nagyon hegyes ár.Ha sajnáljuk rá a pénzt, akkor egy gombostű is megteszi.
-bicska: ha netán zsinórt vagy egyebet kéne vágni.ű
olló: fontos ha kis damilrészeket kell levágnunk.A horgászboltokban lehet direkt horgászollót kapni.Szerintem felesleges, mondjuk csenjük el a nagyi varródobozából.
-műszerészfogó, ércsiptatő: szintén a horogszabadításnál használjuk.Ércsiptetőt lehet venni horgászboltokban, vagy gyógyászati segédboltokban.Műszerészfogóból tartsunk kettőt, egy vékonyabb és egy vastagabb végűt.Egy csipesz is jól jön.
-távcső: mért is írtam én ezt ide?Ha nagy távolságra dolgozunk, akkor a "kukkerrel" érdemes megnézni a vízfelszínt úszónk közelében.Ha fodrozódást látunk az jó jel.Ha pedig nincs kapásunk, akkor remekül elszórakozhatjuk vele időnket pl.: kémkedhetünk vele hogy vetélytársaink is olyan kimagasló fogási ereményekkel rendelkeznek-e mint mi, vagy gyönyörködhetünk vele a természet szépségeiben.
-toll és papír: célszerű a fogási adatokat (óra,napszak,vízhőm,szerelék,időjárás) lejegyezni, hogy máskor még ennél is eredményesebbek lehessünk.A tollal pedig a fogási naplónkat vezethetjük, vagy ha már nagyon unatkozunk akkor rajzolgathatunk is vele.
-ólom leszedő és feltevő: ezt a hasznos kis mügyürt az olasz STONFO cég gyártja.Rendkívül hasznos mert ólmainkat könnyen csiptethetjük és utána a zsinór roncsolódása nélkül azt le is szedhetjük, amit máskor újra felhsználhatunk.
pillanatragasztó: a már megkötött horgokat szoktam én egy tű hegyével beragasztózni, (lehetőleg ne a gubancoldó hegyével, mert ha a ragasztó megszárad akkor a hegye bumszlis lesz és nem tudjuk majd használni) így a horgot onnan tuti hogy nem szedi le semmi.
A match felszerelés:
-maga a bot: először vegyük figyelembe, hogy milyen horgászati tapasztalatokkal rendelkezünk, utána vegyünk csak botot.Tételezzük fel hogy kezdők vagyunk.Egy középárú (10000-18000 Ft) bot nekünk tökéletesen megfelel.A mai modern világban fontos, hogy karbonból készüljön.Ha hobbihorgászok vagyunk, és valószínűleg kerékpárral fogunk járni horgászni, döntsünk a teleszkóp rendszerű mellett.Ehy kezdőnek a botja legyen kb.: 4 méteres, könnyű matchbot.Az orsótartója csavaros legyen, anyél borítása parafa, mert ez időtállóbb.A gyűrűk betétje szilícium-carbid (SIC) legyen, mert ebbe nehezen képes a zsinór valóságos csatornákat vájni.
-az orsó: a match orsók kisméretűek.A tűgörgő alapkövetelmény, ne sajnáljuk a pénzt, mert ha rosszat veszünk akkor az ötödik horgászat után mehet a szemétbe.Legyen min. 5 csapágyas, áttételi aránya 1:4, vagy ennél jobb.A többi hasznos információt az oldalon a match orsó címszó alatt találja.Bocsánat, hogy itt nem részletezem, de nem akarom 2-szer ugyanazt leírni.
-az úszó (waggler): 4 fajtájú úszót vegyünk.Egy 6-8 g-os önsúlyosat partközelbe, egy 10-16 g-os önsúlyosat középtávra, és egy 18-30 g-os önsúlyosat az igen nagy távolságba való horgászatra.A negyedik fajta legyen 20 g-os nem önsúlyos úszó a csúszó úszós horgászathoz.Ajánlom az EXNER cég által gyártott wagglereket, elsősorban a Super Match és a Blue Match sorozatot.Mindkettő önsúlya változtatható, antennájuk cserélhető (a világítópatront is rá lehet húzni) és remekül megálják a helyüket minden körülmény között.
-fix úszórögzítő: szintén az EXNER cég gyártja, többféle teherbírással, mi mindig az úszónknak legmegfelelőbbet használjuk.
-csúszó úszó adapter: a nevéből adódóan is a csúszó úszós horgászatnál az úszó rögzítésére szolgál.A belseje teflon bevonatú legyen, így kevésbé roncsolja az zsinórt.
-miniforgó:A főzsinór és az előke találkozásánál helyezzük el.A zsinór csavarodását hívatott csökkenteni.Clinch csomóval rögzítjük.
-a zsinór: ha az orsónkhoz 2 pótdob jár akkor vegyünk 3 féle zsinórt.Egy 16-,18- és egy 20 mm-est.Így sokat fogunk tudni variállni.A match horgászathoz feltétlenül süllyedő zsinórt alkalmazzunk, mert csak így oldható meg a szerelék egyhelyben tartása.A süllyedést úgy is előidézhetjük, hogy a damilt mosószeres vízben áztatjuk egy darabig.
-előkék: a 3 fajta zsinórhoz 3 fajta előkezsinórt kell választanunk.Az előke a főzsinórnál 2 mm-rel legyen vékonyabb, így leakadás esetén nem az egész szerelék szakad, csak az előke meg a horog.Nagyon jó minőségű a DRAGON márka.
-a horog: mivel a match horgászat finomszerelékes horgászat, ezért itt viszonylag kis horgokat használunk.Ritka a 6-osnál nagyobb horog egy matchboton.A különböző vastagságú előkékre különböző nagyságú horgot kössünk.A legvékonyabbra 14-est, a közepesen erősre 10-12-est, a legerősebbre pedig 6-10-ig.A kezdő horgászok számára előnyös lehet, ha előrekötött horgokat vásárolnak, amíg nem tudják a horogkötést biztonságosan csinálni.A nagy öblű horgokra inkább növényi eredetű csalik tűzését javaslom, míg a szűk öblűre inkább élő csalit, mert így azok kevésbé tudnak leficánkolni a horogról.A horog merevségét egyszerűen megismerhetjük az ún. dugópróbával. A zsinórvastagságnak megfelelően az úszók méretét is szabályoznunk kell.A legjobb horogmárkák: DRENNAN, GAMAKATSU, HAYABUSA.
-zsinórjelölő filc: arra szolgál, hogy mindig az etetés helyére dobjunk.Ajánlom a SENSAS márkát.Egy zsinórjelölő filc drága, ha nem tudunk rá költekezni használjunk lakkfilcet vagy sima filcet, ugyanazt a célt szolgálja.
-ólmok: mindenképpen sörétólmokra van szükségünk, lehetőleg minél lágyabbra, mert az kevésbé roncsolja a zsinór anyagát.
-ütközők: a csúszó úszós horgászatnál használjuk őket.Létezik cérna és gumiütköző.Én mindig damilütközőt kötök a mögé pedig gumiütközőt teszek.Ez így még a nagyobb önsúlyú wagglereket is megtartja, dobás közben is.
-úszótartó: ebben tárolhatjuk úszóinkat.Mindenképpen állítható magasságút vegyünk, hogy az igazán nagy úszók is beleférjenek.Kétféle méretben kaphatók.
-etetőcsúzli: 3 fajtája van: úszós, fenekezős és csonti lövő csúzli.Mi vegyünk fenekezőset (tudom hogy úszóval horgászunk) de ha igen nagy távolságra kell lőnünk, akkor azt csak ezzel tehetjük meg.A jobb csúzlikhoz adnak pótgumit is.
-botletűző villa: bár a matchbotot kézbem szokás tartani, de ha valami tennivalónk akad horgászás közben és a botot nem akarjuk, vagy nem tudjuk letenni a földre, alkalmaznunk kell.Célszerű allítható magasságút venni, mert így egyenetlen part esetén is vízszintesen tudjuk tartani botunkat.
-etetőanyag rostáló szita: az etetőanyag csomómentesítésére szolgál.Horgászat előtt gondosan törjük át a szitán az etetőanyagot.
|