Egy kis biológia:
A vízben található minden élőlény különféle anyagokból építi fel szervezetét.A növények is, az állatok is.
A vízben sok az olyan tápanyag (só, szén-dioxid stb.), amelyeket elsősorban csak az egysejtű algák, alámerült hínárfélék alakítanak át szerves vegyületekké s építik be a szervezetükbe.Az algákat hínárféléket fogyasztják az alsórendűbb állatok (illetve a növényevő halak), a növényvőket pedig a ragadozó halak.
Közben a növényekben és állatokban felhalmozott szerves anyagok a különböző baktériumok hatására szervetlen anyagokká válnak, hogy ismét beépülhessenek a növényekbe.
Táplálkozásuk szerint különböző csoportokba oszthatjuk horoggal fogható halainkat:
-növényevők pl.: amur
-mindenevők pl.: ponty, keszegfélék
-ragadozók pl.: balin, csuka
A horgásznak tudnia kell, hogy a különböző fajú halaknak melyek a természetes táplálékai.Horgászás közben vagy ezeket a természetes táplálékokat vagy a rájuk emlékeztető csalit kínálja fel, hogy kapásra bírja a halat.
A természetes táplálékról lévén szó, az álló és folyóvizek élővilága jelentősen eltér egymástól.
Az állóvizekben sok a plankton: az igen apró szerves állományok összessége.Ivadékkorban halaink főleg ezekkel táplálkoznak, néhány hal még később is pl.: pettyes busa.Az állóvizekben gyakori magasabb rendű vízinövények az amurnak szolgálnak táplálékot, magjuk pedig sok hal étlapján is szerepelnek.
Jelentős az a sokféle apró állat is, amelyek a növények szárán, levelén telepszenek meg.Onnan csipegetik le őket az élelmes halak.
A tavak iszapja ugyancsak sok táplálékot rejt magában.
A folyóvizekben sokkal kevesebb a plankton, viszont több a kiöntésekből, felszíni vízfolyásokból eredő élő vagy élettelen táplálék.
Természetesen a folyóknak is vannak olyan szakaszai ahol a kérészlárvák és a kagylók is megtelepszenek.Különösen a ponty és a dévér turkál ott szívesen.
A halak a halaknak pusztítói is lehetnek.Egyesek ikrafalók, ivadékot, de fejlettebb példányokat is elfogyasztanak.Olykor a saját fajukat sem kímélik.
Csalik:
Növényi eredtű csali pl.: a kenyérgyurma.A puha kenyérbelet összegyúrjuk annyira, hogy jól formálható gömböket, galacsinokat kapjunk belőle.Ha nehezen megy, adjunk hozzá vizet.Sokan édes paprikaörleményt adnak hozzá.Esküsznek rá.Előnye, hogy több fajhoz tartozó hal horgászatára egyaránt alkalmas.A gombostűfejnyitől a cseresznyenagyságúig bármekkorára formálható belőle, horogállósága is változtatható.Mindig kéznél van.
Tojásos kenyérgyurma: állott kb. 1 kilogrammnyi -, 3-5 napos kenyér belét apróra kell szaggatni (morzsálni) , majd összekeverni egy kanál porcukorral, 2 kanál rozsliszttel, s egy nyers tojással.Gyurmát készítünk belőle.H atúl száraz (nem jól áll össze), kevés napraforgóolajat vagy vizet keverünk hozzá.Kitűnő horogálló csali.Nejlonzacskóban hetekig is eltartható.
Búzadaragyúrma: zománcos bögrébe egyujjnyi vizet öntünk, s ebbe egy fél mokkéskanál cukrot teszünk.A vizet felforrósítjuk addig, míg a cukor el nem olvad benne.Ez kb. fél percig tart.Erre az oldatra búzadarát öntünk úgy, hogy a bögre3/4-ed része megteljen.Egy percig hagyjuk, hogy a dara a vizet felszívja.Ezután egy tojás sárgájával az egészet összegyúrjuk.Ha híg liszttel sűrítjük.Nejlonzacskóba téve, 10-20perc múlva kitűnő (gumiszerűen szívós) lesz.
Főtt tarhonya: forrásban lévő- gyengén sózott- vízbe szórjuk a tarhonyát úgy, hogy fölötte legalább kétujjnyi víz legyen.Mindjárt keverni kell, hogy a tarhonya ne tapadjon az edény forró aljához.Mikor ismét forrni kezd a víz,1-2 kavarás elég, mert a félig puha tarhonyát most már forrás nélkül puhítjuk tovább.A befedett edényt rongyokba kell bugyolálni.Fél óra múlva a jól szigetelt edény belsejében a tarhonya megpuhul, a vízből sokat felvesz, két-,háromszorosára dagad.Az egészet szűrőben folyó vízben átmossuk, hogy a szemek ne ragadjanak össze.
Főtt búza, árpa, kukorica: a főzés előtt egy nappal mindegyiket be kell áztatni.Kuktában célszerű főzni.Félórás főzés után levesszük az edényt a főzőlapról, bebugyoláljuk.Három órával később mégegyszer felforraljuk, majd ismét egy fél napot állni hagyjuk a "pakolásban".Puha horogálló csalit és persze etetőanyagot kapunk.
Készen vehető a konzervkukorica, a mirelitkukorica és a csöves kukorica.Nyár végéig könnyen hozzájuthatunk a nyers tejes kukoricához."Tejes" mert ha a héját átszúrjuk, tejszerű nedv csordogál ki belőle.
Itt kell megemlítenünk a direkt horgászási célokra gyártott ízesített és színesített kukoricákat.Hazánkban legjobban a CUKK kukoricák terjedtek el.Kiváló minőségűek, lehet őket pácolt és nedvben lévőket is venni.Érdemes pácoltat vennünk, mert ha estleg felrúgnánk úgy az üveget, hogy nincs rajta a teteje, akkor az egész cucc kiömlene, és egy idő után csaliink elvesztenék aromájukat.
Mi is csinálhatunk ám otthon ízesített és színesített kukoricát is:
Vegyünk egy cső kukoricát.Ha tejeset vettünk akkor azt nem kell beáztatni (max. 2-3 órát), ha azonban sima szárazkukoricával van dolgonk akkor azt áztassuk be 2 napra.Utána főzzük meg őket, a fent leírt recept alapján.Vegyünk az élelmiszerboltban mondjuk vanília aromát és piros ételfestéket.A már megfőzött kukoricát tegyük egy tálba és öntsük bele a vízzel higított ételfesték-patront.Haggyuk állni amíg el nem érjük a kívánt színhatást.Utána következhet a pácolás.Az aromát öntsük egy pohárba, öntsünk hozzá annyi vizet amennyi ahhoz kell, hogy teljesen elfedjék a kukoricaszemeket.Hagyjuk állni 1 napig, vagy addig amíg nem lesz tökéletesen vaníliaillatú a kukoricánk.Az így elkészített csalit ne tároljuk hetekig, mert elveszti illatát, megromlik.Ha valóban tartósra akarjuk csinálni akkor a horgászboltokban beszerezhető por-, vagy folyadék állagú aromákat kell használnunk.(A por aroma vízben higítandó!)A tényleges tartósság elérése érdekében adjunk hozzá színtelen és szagtalan élelmiszertartósítót.
pálinkában vagy rumban ázatott kukorica: a halak rajonganak érte, ne aggódjunk nem fognek a halak berugni.Tegyük a kukoricákat a már főtt kukoricákat egy tálkába és öntsünk rájuk pálinkát vagy rumot, addig amíg teljesen el nem lepi a szemeket.Persze ne egy X.O rumot meg egy fütyülős pálinkát használjunk erre a célra.
Főtt burgonya: félig főzve - feldaraboláskor - még nem málik szét, de már elég puha ahhoz, hogy horogra tűzzük és kapás esetén a horog hegye könnyedén áthatoljon rajta.
Csalinak rengeteg mindent felhasználhatunk.Csak fantázia kell hozzá.Egyik barátom apukája pl. rendszeresen dinnyével horgászik, néha fog is vele valamit. |