A küsz fogásához való szerelék főzsinórja 0,08-0,010-es, az előke 0,06-0,010-0,012-re nehogy elszakadjon.Az úszó a hagyományos ék alakú Tesse-úszó vagy a nyújtott körte alakú, vékony műanyagantennával ellátott úszó.
Az úszók 0,1-0,5 g teherbírásúak, a küszök méretének, az ereszték hosszának és a halk kapókedvének megfelelően.Kényes kapásoknál igen jó a vékony, ceruza alakú úszó, melyet osztott súlyozással használnak, hogy a csali lassan lebegve (on the drop) kerüljön a vízbe.A sörétólmok mérete a számozás szerint 10-13 (0,04 g - 0,02 g).Ha a hal jobban kap a lebegő csalira (steppelés) a sörétólmok helyett ún. Styl-ólmokat (apró hasított ólompálcácskák) erősítünk a zsinórra, ezek lassúbb süllyedést eredményeznek.
A keszegezéshez használatos botok 5-10 m hosszúak.Mivel hosszabb bottal csak nagyobb úszók dobhatók, az ilyen botokhoz 1-4 g-os ólmokat használunk.Ezen belül az úszók méretét a vízmélység, a sodrás, a szélviszonyok, a várható halak mérete, fajtája és kapókedvéhez igazítjuk.
Ha a halk fenékközelben táplálkoznak, az úszó teherbírásának kb. 80 %-nak megfelelő sörét, vagy styl láncot használjunk vagy cseppólmot a horogtól 60-80 cm-re.A kis jelzőólmot a szerelék véghurka fölé kell erősíteni, a kettő közé pedig a még szükséges söréteket.
A horogelőke hossza 10-25 cm.A söréteket úgy kell a zsinórra erősíteni, hogy azok némi erőfeszítéssel eltolható legyenek (bár ezt nem ajánlom, mert rongálja a damilt), hogy szükség esetén változtathassuk a sörétlánc vagy a cseppólom horogtól való távolságát.Ha jó a kapás, a cseppólmot közelebb vihetjük a horoghoz, hogy a csali hamarabb feneket érjen.Ha gyengán kapnak, akkor a jelzőólom kivételével az összes ólmot minél közelebb kell elhelyezni az úszóhoz.Ha a hal vízköszt kap ajánlatos, osztott súlyozást alkalmazni,így a csali lebegve kerül a halak elé, ami csökkenti gyanúérzetüket.Az ólmozásnak az eredményesség szempontjából döntő jelentősége lehet, a fent leírtak csupán támpontok, horgászat közben kell kikísérleteznünk, hogy az adott napon melyik varíáció a legmegfelelőbb.
|