Állat eredetű csali például a giliszta.Ezek általános csalik.Gyűrűs férgek amelyek korhadó növényi anyagokkal, hulladékkal táplálkoznak.Sok változatuk van.
Ezek közül most azokról lesz szó, amelyek a horgászatban leggyakrabban használatosak.
közönséges földigiliszta: a horgászok többsége harmatgiliszta néven ismeri.Viszonylag nagyra nő.A 20 cm-es példányok sem ritkák, de nagyobbra is nőhet.
Barnáslila színű.Nedves rétek, parkok, kertek humuszban gazdag talajának lakója.Sötétben gyűjtik mert elsősorban ilyenkor fedezhető fel.A felszínig fúrt járatából a fejrésze kilátszik.Lépések keltette rezgésekre, fehér fényre hamar visszahúzódik a járat mélyebb részeibe.A piros fényt nem érzékeli, ezért a talajt ezzel a színnel megvilágítva, óvatos lépésekkel sokat gyűjthetünk belőle.Ha elkaptuk a fejrészét, néhány másodperces húzás után elernyednek izmai, könnyen kihúzhatók a járatból.Ha túlságosan sietünk elszakadhat.
Apróbb halak horgászatához feldarabolják, nagyobb testű halaknál egészben kínálják fel.Kitűnő csali.
trágyagiliszta: apró vöröses színű.A keszegfélék csemegéje, de a ponty és a sügér sem veti meg, különösen tavasszal és ősszel.Trágyából, erősen trágyázott talajból gyűjthető, de árulják is.
tejfehér giliszta: igénytelen, szinte mindenütt eséllyel kereshető.A horgászok közül kevesen ismerték fel használhatóságát, ezért keveset alkalmazzák.A halak azonban szívesen fogyasztják, jó csali.Etetőanyagba keverve is jó hasznos.
rózsaszínű giliszta: hasonló az előbbihez, azonban mint neve is mutatja színe más.Főként a művelés alatt álló területeken találjuk meg.
A giliszták élvetartásához (néhány hétre) a sok közül egy módszert ajánlok.Begyűjtés után állott vízben mossuk át jól a készletet, majd száraz újságpapíron vagy rongyon mossuk át.A sérülteket, használhatatlanokat tegyük félre, ezeket etetőanyagba fogjuk keverni.A vödör aljába - amelybe a giliszták kerülnek - tegyünk 15-20 rétegben száraz újságpapírt.Ezekre vízben áztatott papírból készült gombócokat tegyünk ( a vizet jól nyomjuk ki belőlük!) , úgy hogy a feléig megtöltsük.Ekkor szórjuk a vödörbe kiválogatott készletünket.Föléjük még egy 15-20 rétegben tegyünk száraz újságpapírt.Tetőként lyukacsos anyagot használjunk, hogy gilisztáink meg ne fulladjanak.A vödröt hűvös, nyirkos, naptól védett sötét helyen tároljuk.Ebbe az "otthonban" a gilisztáink átmenetileg jól érzik magukat.A papír egy részét is felfalják.Ha hosszabb idejig akarjuk őket itt tárolni többször átmosás, válogatás és papírcsere kívánatos.
A földigiliszták begyűjtési módja: fogjunk egy ásót, ballagjunk vele ki a kertbe.Az ásót szúrjuk le a földbe, majd álljunk rá.Miután addig lenyomtuk a talajba ameddig csak tudtuk, egy kicsit nedvsítsük meg a talajt az ásó körül.Majd mozgassuk a földben az ásót előre hátra a nyelénél fogva.Vegyük ki az ásót a földből és figyeljük az újonnan létrehozott árkot.Fél perc múlva kis giliszta fejecskék fognak kikandikálni a járatukból.Fogjuk meg és húzzuk ki őket óvatosan.
csontkukac: vigyázat, ez nem giliszta!A légy lárvájáról van szó.A horgászok szürkeállományában csonti néven ismert.A horgászboltok steril körülmények között állítják őket elő.Hűvös helyen napokig eltartható.Melegben bebábozódik, használhatatlanná válik.
Apró, vékony húsú horogra tűzve sok halfajra eredményesen horgászhatunk vele.Leggyakrabban küszt fogunk vele.Ha a 10-es damillal, 18-as horogra tűzve 0,5 grammos úszóval készségünket a küszbanda közé ejtjük akkor 8-10 perc alatt bőven megfoghatjuk a csalihalnak valót.
Nagyobb horogra tűzve kiválóan aélkalmas keszegfélék sőt még ponty fogására is.
csalihalak: apró halakról van szó, amelyeket horogra tűzünk hogy a ragadozóhal elkapja.
Süllőzéskor, balinozásko általában 6-10 cm-est, csukázáskor 8-10 cm-est míg harcsázáskor 12-15 cm-eset használunk.Védett halakkal, vagy méretkorlátozással védett halakkal nem csalizhatunk.
Ha sekély vízben, (olykor a csatornákban) megtaláljuk bandáját, hálóval egy merítésre is kerül annyi, amennyi elég egy egész napos süllőzésre vagy csukázásra.
Tárolásukra- és rövid távú szállításukra - a betétes kishaltartó kanna a legalkalmasabb. |