llat eredet csali pldul a giliszta.Ezek ltalnos csalik.Gyrs frgek amelyek korhad nvnyi anyagokkal, hulladkkal tpllkoznak.Sok vltozatuk van.
Ezek kzl most azokrl lesz sz, amelyek a horgszatban leggyakrabban hasznlatosak.
kznsges fldigiliszta: a horgszok tbbsge harmatgiliszta nven ismeri.Viszonylag nagyra n.A 20 cm-es pldnyok sem ritkk, de nagyobbra is nhet.
Barnslila szn.Nedves rtek, parkok, kertek humuszban gazdag talajnak lakja.Sttben gyjtik mert elssorban ilyenkor fedezhet fel.A felsznig frt jratbl a fejrsze kiltszik.Lpsek keltette rezgsekre, fehr fnyre hamar visszahzdik a jrat mlyebb rszeibe.A piros fnyt nem rzkeli, ezrt a talajt ezzel a sznnel megvilgtva, vatos lpsekkel sokat gyjthetnk belle.Ha elkaptuk a fejrszt, nhny msodperces hzs utn elernyednek izmai, knnyen kihzhatk a jratbl.Ha tlsgosan sietnk elszakadhat.
Aprbb halak horgszathoz feldaraboljk, nagyobb test halaknl egszben knljk fel.Kitn csali.
trgyagiliszta: apr vrses szn.A keszegflk csemegje, de a ponty s a sgr sem veti meg, klnsen tavasszal s sszel.Trgybl, ersen trgyzott talajbl gyjthet, de ruljk is.
tejfehr giliszta: ignytelen, szinte mindentt esllyel kereshet.A horgszok kzl kevesen ismertk fel hasznlhatsgt, ezrt keveset alkalmazzk.A halak azonban szvesen fogyasztjk, j csali.Etetanyagba keverve is j hasznos.
rzsaszn giliszta: hasonl az elbbihez, azonban mint neve is mutatja szne ms.Fknt a mvels alatt ll terleteken talljuk meg.
A gilisztk lvetartshoz (nhny htre) a sok kzl egy mdszert ajnlok.Begyjts utn llott vzben mossuk t jl a kszletet, majd szraz jsgpapron vagy rongyon mossuk t.A srlteket, hasznlhatatlanokat tegyk flre, ezeket etetanyagba fogjuk keverni.A vdr aljba - amelybe a gilisztk kerlnek - tegynk 15-20 rtegben szraz jsgpaprt.Ezekre vzben ztatott paprbl kszlt gombcokat tegynk ( a vizet jl nyomjuk ki bellk!) , gy hogy a felig megtltsk.Ekkor szrjuk a vdrbe kivlogatott kszletnket.Fljk mg egy 15-20 rtegben tegynk szraz jsgpaprt.Tetknt lyukacsos anyagot hasznljunk, hogy gilisztink meg ne fulladjanak.A vdrt hvs, nyirkos, naptl vdett stt helyen troljuk.Ebbe az "otthonban" a gilisztink tmenetileg jl rzik magukat.A papr egy rszt is felfaljk.Ha hosszabb idejig akarjuk ket itt trolni tbbszr tmoss, vlogats s paprcsere kvnatos.
A fldigilisztk begyjtsi mdja: fogjunk egy st, ballagjunk vele ki a kertbe.Az st szrjuk le a fldbe, majd lljunk r.Miutn addig lenyomtuk a talajba ameddig csak tudtuk, egy kicsit nedvstsk meg a talajt az s krl.Majd mozgassuk a fldben az st elre htra a nyelnl fogva.Vegyk ki az st a fldbl s figyeljk az jonnan ltrehozott rkot.Fl perc mlva kis giliszta fejecskk fognak kikandiklni a jratukbl.Fogjuk meg s hzzuk ki ket vatosan.
csontkukac: vigyzat, ez nem giliszta!A lgy lrvjrl van sz.A horgszok szrkellomnyban csonti nven ismert.A horgszboltok steril krlmnyek kztt lltjk ket el.Hvs helyen napokig eltarthat.Melegben bebbozdik, hasznlhatatlann vlik.
Apr, vkony hs horogra tzve sok halfajra eredmnyesen horgszhatunk vele.Leggyakrabban kszt fogunk vele.Ha a 10-es damillal, 18-as horogra tzve 0,5 grammos szval kszsgnket a kszbanda kz ejtjk akkor 8-10 perc alatt bven megfoghatjuk a csalihalnak valt.
Nagyobb horogra tzve kivlan alkalmas keszegflk st mg ponty fogsra is.
csalihalak: apr halakrl van sz, amelyeket horogra tznk hogy a ragadozhal elkapja.
Sllzskor, balinozsko ltalban 6-10 cm-est, csukzskor 8-10 cm-est mg harcszskor 12-15 cm-eset hasznlunk.Vdett halakkal, vagy mretkorltozssal vdett halakkal nem csalizhatunk.
Ha sekly vzben, (olykor a csatornkban) megtalljuk bandjt, hlval egy mertsre is kerl annyi, amennyi elg egy egsz napos sllzsre vagy csukzsra.
Trolsukra- s rvid tv szlltsukra - a bettes kishaltart kanna a legalkalmasabb. |