Egy kis biolgia:
A vzben tallhat minden llny klnfle anyagokbl pti fel szervezett.A nvnyek is, az llatok is.
A vzben sok az olyan tpanyag (s, szn-dioxid stb.), amelyeket elssorban csak az egysejt algk, almerlt hnrflk alaktanak t szerves vegyletekk s ptik be a szervezetkbe.Az algkat hnrflket fogyasztjk az alsrendbb llatok (illetve a nvnyev halak), a nvnyvket pedig a ragadoz halak.
Kzben a nvnyekben s llatokban felhalmozott szerves anyagok a klnbz baktriumok hatsra szervetlen anyagokk vlnak, hogy ismt beplhessenek a nvnyekbe.
Tpllkozsuk szerint klnbz csoportokba oszthatjuk horoggal foghat halainkat:
-nvnyevk pl.: amur
-mindenevk pl.: ponty, keszegflk
-ragadozk pl.: balin, csuka
A horgsznak tudnia kell, hogy a klnbz faj halaknak melyek a termszetes tpllkai.Horgszs kzben vagy ezeket a termszetes tpllkokat vagy a rjuk emlkeztet csalit knlja fel, hogy kapsra brja a halat.
A termszetes tpllkrl lvn sz, az ll s folyvizek lvilga jelentsen eltr egymstl.
Az llvizekben sok a plankton: az igen apr szerves llomnyok sszessge.Ivadkkorban halaink fleg ezekkel tpllkoznak, nhny hal mg ksbb is pl.: pettyes busa.Az llvizekben gyakori magasabb rend vzinvnyek az amurnak szolglnak tpllkot, magjuk pedig sok hal tlapjn is szerepelnek.
Jelents az a sokfle apr llat is, amelyek a nvnyek szrn, leveln telepszenek meg.Onnan csipegetik le ket az lelmes halak.
A tavak iszapja ugyancsak sok tpllkot rejt magban.
A folyvizekben sokkal kevesebb a plankton, viszont tbb a kintsekbl, felszni vzfolysokbl ered l vagy lettelen tpllk.
Termszetesen a folyknak is vannak olyan szakaszai ahol a krszlrvk s a kagylk is megtelepszenek.Klnsen a ponty s a dvr turkl ott szvesen.
A halak a halaknak pusztti is lehetnek.Egyesek ikrafalk, ivadkot, de fejlettebb pldnyokat is elfogyasztanak.Olykor a sajt fajukat sem kmlik.
Csalik:
Nvnyi eredt csali pl.: a kenyrgyurma.A puha kenyrbelet sszegyrjuk annyira, hogy jl formlhat gmbket, galacsinokat kapjunk belle.Ha nehezen megy, adjunk hozz vizet.Sokan des paprikarlemnyt adnak hozz.Esksznek r.Elnye, hogy tbb fajhoz tartoz hal horgszatra egyarnt alkalmas.A gombostfejnyitl a cseresznyenagysgig brmekkorra formlhat belle, horogllsga is vltoztathat.Mindig kznl van.
Tojsos kenyrgyurma: llott kb. 1 kilogrammnyi -, 3-5 napos kenyr belt aprra kell szaggatni (morzslni) , majd sszekeverni egy kanl porcukorral, 2 kanl rozsliszttel, s egy nyers tojssal.Gyurmt ksztnk belle.H atl szraz (nem jl ll ssze), kevs napraforgolajat vagy vizet kevernk hozz.Kitn horogll csali.Nejlonzacskban hetekig is eltarthat.
Bzadaragyrma: zomncos bgrbe egyujjnyi vizet ntnk, s ebbe egy fl mokkskanl cukrot tesznk.A vizet felforrstjuk addig, mg a cukor el nem olvad benne.Ez kb. fl percig tart.Erre az oldatra bzadart ntnk gy, hogy a bgre3/4-ed rsze megteljen.Egy percig hagyjuk, hogy a dara a vizet felszvja.Ezutn egy tojs srgjval az egszet sszegyrjuk.Ha hg liszttel srtjk.Nejlonzacskba tve, 10-20perc mlva kitn (gumiszeren szvs) lesz.
Ftt tarhonya: forrsban lv- gyengn szott- vzbe szrjuk a tarhonyt gy, hogy fltte legalbb ktujjnyi vz legyen.Mindjrt keverni kell, hogy a tarhonya ne tapadjon az edny forr aljhoz.Mikor ismt forrni kezd a vz,1-2 kavars elg, mert a flig puha tarhonyt most mr forrs nlkl puhtjuk tovbb.A befedett ednyt rongyokba kell bugyollni.Fl ra mlva a jl szigetelt edny belsejben a tarhonya megpuhul, a vzbl sokat felvesz, kt-,hromszorosra dagad.Az egszet szrben foly vzben tmossuk, hogy a szemek ne ragadjanak ssze.
Ftt bza, rpa, kukorica: a fzs eltt egy nappal mindegyiket be kell ztatni.Kuktban clszer fzni.Flrs fzs utn levesszk az ednyt a fzlaprl, bebugyolljuk.Hrom rval ksbb mgegyszer felforraljuk, majd ismt egy fl napot llni hagyjuk a "pakolsban".Puha horogll csalit s persze etetanyagot kapunk.
Kszen vehet a konzervkukorica, a mirelitkukorica s a csves kukorica.Nyr vgig knnyen hozzjuthatunk a nyers tejes kukorichoz."Tejes" mert ha a hjt tszrjuk, tejszer nedv csordogl ki belle.
Itt kell megemltennk a direkt horgszsi clokra gyrtott zestett s sznestett kukorickat.Haznkban legjobban a CUKK kukorick terjedtek el.Kivl minsgek, lehet ket pcolt s nedvben lvket is venni.rdemes pcoltat vennnk, mert ha estleg felrgnnk gy az veget, hogy nincs rajta a teteje, akkor az egsz cucc kimlene, s egy id utn csaliink elvesztenk aromjukat.
Mi is csinlhatunk m otthon zestett s sznestett kukorict is:
Vegynk egy cs kukorict.Ha tejeset vettnk akkor azt nem kell beztatni (max. 2-3 rt), ha azonban sima szrazkukoricval van dolgonk akkor azt ztassuk be 2 napra.Utna fzzk meg ket, a fent lert recept alapjn.Vegynk az lelmiszerboltban mondjuk vanlia aromt s piros telfestket.A mr megfztt kukorict tegyk egy tlba s ntsk bele a vzzel higtott telfestk-patront.Haggyuk llni amg el nem rjk a kvnt sznhatst.Utna kvetkezhet a pcols.Az aromt ntsk egy pohrba, ntsnk hozz annyi vizet amennyi ahhoz kell, hogy teljesen elfedjk a kukoricaszemeket.Hagyjuk llni 1 napig, vagy addig amg nem lesz tkletesen vanliaillat a kukoricnk.Az gy elksztett csalit ne troljuk hetekig, mert elveszti illatt, megromlik.Ha valban tartsra akarjuk csinlni akkor a horgszboltokban beszerezhet por-, vagy folyadk llag aromkat kell hasznlnunk.(A por aroma vzben higtand!)A tnyleges tartssg elrse rdekben adjunk hozz szntelen s szagtalan lelmiszertartstt.
plinkban vagy rumban zatott kukorica: a halak rajonganak rte, ne aggdjunk nem fognek a halak berugni.Tegyk a kukorickat a mr ftt kukorickat egy tlkba s ntsnk rjuk plinkt vagy rumot, addig amg teljesen el nem lepi a szemeket.Persze ne egy X.O rumot meg egy ftyls plinkt hasznljunk erre a clra.
Ftt burgonya: flig fzve - feldarabolskor - mg nem mlik szt, de mr elg puha ahhoz, hogy horogra tzzk s kaps esetn a horog hegye knnyedn thatoljon rajta.
Csalinak rengeteg mindent felhasznlhatunk.Csak fantzia kell hozz.Egyik bartom apukja pl. rendszeresen dinnyvel horgszik, nha fog is vele valamit. |