Gubancgátló, feeder kosár
A gubancgátló kiválasztásánál könnyebb dolgunk van.A gubancgátló színe a legtöbb esetben fekete, de kapható színtelen, zöld és barna változatban is, ez utóbbiak drágábbak.Talán nem is a színe a legfontosabb, hanem a gubancgátló anyaga.A jó gubancgátló lágy, hajlékony, nem sorjás a két végénél.Ezt azért fontos megnézni, mmert vékony zsinórunk nagyon sérülékeny.Nem pártolom azokat a megoldásokat sem, amikor ollóval elvágjuk a feeder boom-ot, mert legtöbb esetben a műanyagcsőnek éle marad.A tökéletes méret a 15-20 cm.Görbe vagy az egyenes megoldás jó?Tulajdonképpen mindegy, a lényeg az, hogy a gubáncgátlón lévő karabinert taró gyöngy legyen a csőhöz ragasztva.Ezenkívül egy vékony gumicsődarabbal (szelepgumi is jó, de általában az eredeti csomagban is találunk), megtudjuk akadályozni, hogy az etetőanyaggal megtömött feeder kosár súlyánál fogva lecsússzon a csövön.A kosarat tartó karabiner akasztórésze befelé nézzen, melyet érdemes már a megvásárlása után egy csőrös fogóval behajlítani.Ezt azért kell megtenni, mert kosarunk könnyen elrepülhet dobás közben.
Ahány ház, annyi feeder kosár.Van aki a műanyag szögletes kosarat szereti, van aki a kerek drót kosarat.Mások a csontikosárra esküsznek.A legújabb feeder specialisták az erőgumival szerelt rakéta kosarat favorizálják.Az alkalmazott horgászmódszernek, körülményeknek megfelelően kell mindig kiválasztani a legideálisabb kosarat.Ezért jobb, ha valamennyi típust készleten tartják a horgászládájukban.
Horog
A horog szintén nagyon fontos alkotóeleme felszerelésünknek.A lényeg, hogy jóminőségű acél horgot használjunk, mely rendkívül hegyes (japán horgok), rugalmas, nem nyílik szét könnyen terhelés alatt.Fontos jellemzője, hogy a horog hegye teljesen egyenes legyen (ne forduljon befelé), azonnal szúrja meg az érdeklődő száját.Nem mondok méretet, mert ahány horoggyártó, annyiféle méret.A lényeg az, hogy két szem csemegekukorica férjen fel rá, esetleg le is tűzhetjük pár csontival.A legnagyobb horogmárkák a HAYABUSA, GAMAKATSU, OWNER, DRENNAN, KAMASAN, MUSTAD, VMC választékában mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt.
Feeder botvillák, világítópatron
A hátsó botvillák közül a legkényelmesebb a pillangó alakú botvilla.Ez azért nagyon praktikus, mert könnyen beletalálunk a bottal, ami sötétben különösen előnyös.
Az első botvillák közül többfélét lehet használni.Nappal nagyon kedvelt változat a čikcakkosˇbottartó.Ez azért jó, mert könnyen letehetjük a botot, a bot helyét változtatva a cikcakkokban kispannolható a zsinór, ugyanakkor a hal nem tudja olyan könnyen lekapni a botot a villáról.
Ennél már csak egyetlen jobb változat van, az ún. önakasztós bottartó.Ennek a bottartónak csak a neve hangzik MOHOSZ-szabályzat ellenesnek.A görgős bottartót a víz síkjára merőlegesen kell leszúrni.Kapás során a görgőbe helyezet feederbot-spicc elkezd hajolni.Ezt követően elindul a görgő, mikor a mozgási pályája végére ért, megakad, ezzel egyidejűen bevágva a halnak, mely megugrik.Ekkor lép működésbe a nyeletőfék, így halunk tud rohanni a nyílt víz irányába, rosszabb esetben az akadó felé.
A puha talajba könnyedén leszúrhatók a menetes szárak, melyekbe bármely bottartót rögzíthetjük.Amennyiben kemény a talaj (beton, sóder), vagy stégen horgászunk, rendkívül praktikusak a háromlábú teleszkópos bottartók, melyeknek a magassága tetszés szerint változtatható.
Mivel a feeder horgászat során elég gyakran kell a kosarat megtölteni etetőanyaggal, ezért tanácsos olyan csalizó bottartót venni, melyet bármilyen körülmények között leszúrhatunk és stabilan tartja a botot a szerelés, s csalizás idején.
A jó világítópatron 4,5 mm, normál méretű és zöld színű.Ez a szín látható éjjel a legjobban, ez fárasztja a legkevésbé a szemet és ez kapható a legtöbb horgászboltban.Egyetlen jó tanács, mindig többet vegyünk egyszerre, mert ha véletlenül lejártat kapunk, csak a szentjánosbogarakban bízhatunk, megfogni pedig őket piszok nehéz.Ha netán sikerül, sokkal nehezebb SIC szalaggal odaragsztani a vékony feeder spicchez, mint a világítópatront.Meg lehet próbálni, biztosan olcsóbb megoldás.A világítópatron tartó remek találmány, de ritkán lehet olyan méretűt találni, mely nem forog el a vékony feeder spiccen.Minden esetben vigyük magunkkal a spiccet és próbáljuk rá.
Merítőháló
Pontyozás során viszonylag nagytestű halakat kell megszákolni gyorsan és biztonságosan.A vékony zsinórral és bottal nem lehet erőltetni a halat és nem biztos, hogy elrontott merítés után újabb lehetőségünk nyílik.Ezért kell nagykávájú (60-70 cm), alumínium teleszkópos nyelű, lecsukható fejű merítőt használni.Fárasztás közben nyugodtan betolhatjuk a merítőt a vízbe és a halat felé vezetve könnyen szákolhatunk.
A folyóvízi márnázás, paducozás, jászozás során olyan 3 méteres teleszkóp versenyfejű merítőt kell bevetni, melyen a háló lyukmérete minimum 4 mm.Az ennél kisebb lyukátmárővel rendelkező hálófejet nem lehet kiemelin a vízből, erős sodrás esetén még akár ki is tépheti kezünkből.
A megfogott halat sem mindegy, hogy miben tároljuk.A pontyokat pontyzsákban a legkényelmesebb, melynek méretei min. 80-100 cm, míg a keszegféléket érdemes verseny haltartóban pihentetni, ideális méretű a 2,5-3 m hosszúságú 5-6 karikás versenyhálók. |